Mona - Shooting The Moon

Prosinec 2008

Stmívání

26. prosince 2008 v 15:23 | niki piki(:-)
Plakát


Santa Claus

6. prosince 2008 v 10:59 | niki piki(:-) |  historie
Santa Claus podle současných představ

Santa Claus (známý též jenom jako Santa) je mytická osoba, která v USA a dalších zejména anglicky mluvících zemích dává dárky všem dětem, jež byly celý rok hodné. Tradičně v noci ze 24. na 25. prosince "přiletí" na svých sáních, tažených létajícími soby. Do domu se dostává komínem tak, že do něj skočí a přistane v krbu. Tam dá dárky do punčoch, které si děti nachystaly na krbovou římsu, než šly spát.
Přes rok žije Santa se svou manželkou (paní Clausovou) na severním pólu a se svými pomocníky skřítky, vyrábějí vánoční dárky.

Sobi
Sáně Santy táhne podle legendy 9 sobů: Dasher, Dancer, Prancer, Vixen, Comet, Cupid, Donner, Blitzen a nejznámější sob s červeným nosem Rudolf.

Ježíšek versus Santa Claus
V České republice práci Santa Clause vykonává Ježíšek. V dalších zemích má podobnu roli např. Děda Mráz (Rusko), Joulupukki (Finsko), Christkind (Německo) nebo Papá Noel (španělsky mluvící země). Santa Claus je dominantní hlavně v USA, Kanadě a Velké Bitánii.

Santa Claus a Coca-Cola
Nejrozšířenější moderní vzezření Santa Clause jako tlustšího muže s vousy a červeno-bílý oblečením se někdy označuje jako výtvor reklamní kampaně na Coca-Colu ve 30. letech 20. století. Avšak již před rokem 1931, kdy Coca-Cola začala používat Santa Clause v reklamě byl tento vzhled považován za standardní a zpopularizovala ho zřejmě již reklamní kampaň na nápoje společnosti White Rock, která jej takto začala znázorňovat od roku 1915.

Twilihgt sága: Rozbřesk - 1.část
V kinech: 17.11.2011